A kávé káros hatása
Vajon van-e a kávénak káros hatása?
A kávé káros hatásairól rengeteg mítosz kering, egyesek egyenesen méregnek vélik. Mára azonban már tudományos vizsgálatok bizonyították, hogy a kávé mértékletes fogyasztása messze nincs olyan káros hatással a szervezetre, mint ahogy az a köztudatba beivódott.
Azonban vannak azért néhányan, akiknek szükséges, vagy legalábbis érdemes kerülni a kávéfogyasztást.
Kik azok, akiknek a kávé káros hatása miatt érdemes elkerülni a kávéfogyasztást?
- Napi 2-3 csésze kávé vérnyomásemelő hatása miatt magas vérnyomást okozhat azoknál, akik erre hajlamosak.
- Kismamák esetében hatással lehet a születendő baba súlyára, ezért csak kis mennyiségben, vagy egyáltalán ne fogyasszanak kávét.
- A dohányzás és a koffein együttes fogyasztása erősítik egymás szívre gyakorolt hatásait. Hatványozott veszélyt jelent az artériákra és a vérkeringésre, növeli a szívinfarktus kockázatát.
- A kávé káros hatással lehet egyes gyógyszerek felszívódására. Nem javasolt például vashiányra szedett gyógyszerrel együtt kávét fogyasztani. De érdemes minden készítmény tájékoztatóját alaposan átolvasni, az esetleges kölcsönhatások miatt.
- A rendszeres kávéfogyasztás növeli a csontritkulás kockázatát, különösen 45 év felett, amikor a csontszövet mennyisége természetesen is csökken.
- Serkentően hat a veseműködésre, ezért veseelégtelenségben szenvedőknek igen óvatosan kell bánni a kávéval.
- Az éhgyomorra történő kávéfogyasztás káros hatása hosszútávon jelentkezik, okozhat pl. kellemetlen refluxos tüneteket, de akár gyomorfekélyt is.
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a kávé fent felsorolt káros hatásai napi 2-3 csésze feletti fogyasztás esetén jelentkezhetnek. Sokszor előfordul, hogy feleslegesen fogyasztunk sok kávét, s ez igencsak megterheli a szervezetet, akár mérgezési tünetek is jelentkezhetnek.
A kávéfogyasztás jótékony hatásairól egy korábbi blogbejegyzésben olvashatsz! >>